Terugblik: Geboortezorg Vakdag 2025

Gepubliceerd 23 april 2025

Op 11 april 2025 vond de Geboortezorg Vakdag plaats, en wij van het KCKZ waren er natuurlijk bij! Het was een mooie gelegenheid om vele kraamverzorgenden te ontmoeten, in gesprek te gaan en inzichten te delen. Voor ons was het een dag vol verbinding, inspiratie en verdieping.

De dag bood een gevarieerd programma met interessante symposia en interactieve sessies. Hieronder vind je een overzicht van de drie hoofdthema’s:


Symposium 1 – Druk op Play: Sociale media en AI in de geboortezorg

  • Deze interactieve workshop stond in het teken van digitalisering binnen de Geboortezorg. Deelnemers deelden inzichten en ervaringen over het gebruik van technologie in de praktijk, zoals virtual reality (VR) tijdens de bevalling, apps als Maternify voor de zwangerschap en kraamtijd, en vertaalapps of -websites bij het begeleiden van anderstalige cliënten.
  • Een bijzonder moment was het oefenen met ChatGPT – een AI-tool die kraamverzorgenden bijvoorbeeld kunnen gebruiken voor het maken van overdrachten of het genereren van ondersteunend beeldmateriaal.
  • De digitale assistent biedt verassende mogelijkheden voor het dagelijks werk in de Geboortezorg, al blijft het belangrijk om alert te zijn. De tool kan bijvoorbeeld verzonnen details toevoegen aan zijn antwoord.

Symposium 2 – ‘Daar moet ik nu nog niet aan denken’: Seksualiteit, anticonceptie en kinderwens in de kraamweek

  • Tijdens deze workshop draaide alles om de belangrijke rol van het bespreken van de kinderwens in plaats van alleen de anticonceptie. Want, hoe ga je als zorgprofessional het gesprek aan over kinderwens, seksualiteit en anticonceptie?
  • Het programma ‘Nu niet zwanger’ werd gepresenteerd, waarbij het vooral ging over de juiste volgorde en aanpak van dit gevoelige onderwerp. De deelnemers kregen de kans om in een veilige setting te oefenen met gesprekken en te ontdekken hoe je open en eerlijk kunt praten over de kinderwens van kraamvrouwen en hun partners.
  • Mooi om te zien: wie vooraf twijfelde over wat er te leren viel, ging naar huis met nieuwe, waardevolle inzichten en volop enthousiasme!

Symposium 3 – ‘Zo blijf ik dit doen tot aan mijn pensioen’: Over balans en zelfzorg

  • Tijdens deze workshop stond de vraag centraal hoe kraamverzorgenden, ondanks de hoge werkdruk en aanhoudende personeelstekorten, met plezier en energie hun werk kunnen blijven doen.
  • De passie voor het vak bleek onverminderd groot onder de deelnemers, net als de betrokkenheid om de kraamzorg op kwalitatief hoog niveau te houden. Tegelijkertijd werd duidelijk hoeveel er fysiek én mentaal van hen wordt gevraagd.
  • Er was veel aandacht voor het vinden van balans, het belang van zelfzorg en het stellen van grenzen – essentiële elementen om dit vak op een gezonde manier en met veel plezier te blijven uitoefenen.

We kijken met veel plezier terug op deze inspirerende dag en hopen velen van jullie weer te ontmoeten op de volgende Geboortezorg Vakdag, die gepland staat op 1 mei 2026. Zet het alvast in je agenda – tot dan!

Ook interessant!

Samenvatting: Transitie van de kraamzorg informatiesessies

In de afgelopen weken vonden er meerdere online informatiesessies plaats over de transitie van de kraamzorg richting 2030. Deze bijeenkomsten, georganiseerd door Bo Geboortezorg, de NBvK en het KCKZ, brachten […] Lees meer

Toelichting: Verschil tussen ‘Acute situaties in het kraambed’ en ‘Acute verloskunde’

In de kraamzorg ontstaan soms acute situaties. Er is verwarring over welke trainingen kraamverzorgenden moet volgen volgens Norm2023 voor verschillende acute situaties in het kraambed en in de verloskunde. Acute […] Lees meer

Openstelling Opleidingsfonds Kraamzorg Tranche 3

Op dinsdag 15 april om 9.00 uur wordt Tranche 3 van het Opleidingsfonds Kraamzorg opengesteld. Voor Tranche 3 zijn de spelregels anders dan voor Tranche 1 en 2. De vormgeving […] Lees meer

Resultaten van de vragenlijst over beeld- en instructiemateriaal voor de kraamzorgprotocollen

De huidige kraamzorgprotocollen bevatten veel tekst en nauwelijks visuele ondersteuning. Vanuit de Kwaliteitsgelden Kraamzorg – een subsidie van ZonMw die gericht is op het verbeteren van de kwaliteit van zorg […] Lees meer

Gepersonaliseerde Geboortezorg: Een passende aanpak voor vrouwen in kwetsbare omstandigheden

Wat is de beste manier om zwangere vrouwen de zorg te bieden die zij nodig hebben? Arts-onderzoeker Lyzette Laureij toont in haar proefschrift aan dat de Geboortezorg tekortschiet voor vrouwen […] Lees meer

Veilige warmtezorg voor pasgeborenen: Inzichten uit de informatiebijeenkomsten

De afgelopen tijd hebben we met veel enthousiasme drie inspirerende informatiebijeenkomsten georganiseerd over warmtezorg voor pasgeborenen. Dit deden we naar aanleiding van de aanbevelingen van de Brandwondenstichting en VeiligheidNL om […] Lees meer

Geactualiseerde versie Norm2023 per 1 april 2025 gepubliceerd

Het afgelopen jaar heeft onze accreditatiecommissie alle feedback van kraamverzorgenden, opleiders en organisaties t.a.v. het accrediteren van bij- en nascholing verzameld. Dit heeft geleid tot het actualiseren van achtereenvolgens de […] Lees meer

Mazelen in Nederland: Aantal gevallen stijgt snel

Dit jaar is er een aanzienlijke stijging in het aantal mazelengevallen in Nederland. Tot nu toe zijn er al minstens 108 gevallen geregistreerd, waarvan 45 nieuwe meldingen sinds 5 maart. […] Lees meer

Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd toezichtresultaten 2024: Blijvende gezondheidsrisico’s voor kwetsbare groepen

De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft de resultaten gepubliceerd over het toezicht op asielopvang van 2024. In het afgelopen halfjaar heeft de IGJ meer dan 40 opvanglocaties bezocht, waaronder […] Lees meer

Stageplekken bij kraamverzorgenden gezocht voor verloskundigen in opleiding

Voor het eerst is er een stage opgenomen in het curriculum van de opleiding verloskunde, waarbij een verloskundige in opleiding (VIO) in het eerste jaar van haar studie een week […] Lees meer